Untamed - Egy új, feszültséggel teli krimi-dráma

Untamed (Vad vidék) – egy új, feszültséggel teli krimi-dráma a Netflixen, a Yosemite Nemzeti Park lenyűgöző hátterében.

Az El Capitan hatalmas faláról egy holttest zuhan alá – és ezzel megkezdődik egy különös, rétegesen kibomló nyomozás. A természet nemcsak díszlet, hanem aktív szereplő: gyönyörű, fenyegető és időnként spirituális. A sorozat a True Detective és a The Sinner hangulatát idézi, de sokkal zöldebb és mélyebben gyökerezik az ember és természet kapcsolatában.

Krimi, spiritualitás, törvényenkívüliek, gyász és gyógyulás történetei egy lenyűgöző tájban – ha érdekel egy természetközeli thriller, ez neked szól!

Évekkel ezelőtt kezdődött. Mindig is vonzottak a szép, érintetlen tájak, és nem titok, hogy az amerikai kontinens bővelkedik ilyenekben. Bár a jelenlegi elnökség sokat tett a természetvédelem és a parkok fenntartása ellen, az Egyesült Államokban még mindig a világ egyik legjobban kiépített és védett nemzeti parkrendszere működik. Egy alkalommal egy válogatást olvastam a világ legkülönlegesebb nemzeti parkjairól — a Yosemite is szerepelt benne, és volt egy fotó a Yosemite-völgyről. Azonnal megragadta a képzeletemet: bal oldalon az El Capitan ezer méter magas gránitfala, vele szemben a Cathedral Rocks, alattuk pedig a víz és a fenyvesek végeláthatatlan erdeje.

Később kezembe akadt Alex Honnold és David Roberts Egyedül a falon című könyve, amely többek között Alex máig páratlan teljesítményét mutatja be: amikor kötél és társ nélkül, egyedül mászta meg az El Cap gyönyörű falát. Ahogy Alex ír a tájról, a mászásairól és a fő attrakcióról, szinte úgy éreztem, vele vagyok Zionban, a Moonlight Buttressen, és természetesen az El Capen is. A könyv után megnéztem a róla készült filmet is — azóta is ez az egyik olyan vidék, amely teljesen elvarázsol. Álmomból felkeltve is felismerem ikonikus sziklaformáit, vízeséseit, a környező tájat — pedig még soha nem jártam ott. De szeretnék.

Amikor a Netflixen megjelent az Untamed című új sorozat, azonnal megvett magának — hiszen pont itt, a Yosemite-ben játszódik, és gyönyörű képekkel operál. Már a nyitójelenetek is lenyűgöztek: egy sziklamászó párost látunk az El Cap falán, valahol félúton vagy még feljebb — elképesztő magasságban, miközben még rengeteg van hátra. Az egyikük megcsúszik, majdnem lezuhan, de társa biztosítja. Ekkor történik valami sokkoló: egy női holttest zuhan le, pont a közöttük feszülő kötélre, belegabalyodik, és lerántja a felső mászót is. Szerencsére a biztosítás kitart, és a kötél, valamint a szeg elbírja mindhármukat, de ott lógnak a semmiben — kilátástalan helyzetben.

Már ezek a percek is borzongatóak és magukkal ragadóak, még akkor is, ha valaki nem tériszonyos. Amikor ezeket a sorokat írom, még csak három percet láttam a sorozatból — de mire ti a végére értek ennek a beszámolónak, én már végig is néztem!

A cselekmény az El Cap tetején folytatódik, ahol a parkőrök megkezdik a vizsgálatot. A parkőrök vezetője, Paul Souter (Sam Neill), egyben egyfajta mentorfigura Kyle Turnernek (Eric Bana), aki különleges ügynök, nem tartozik a parkfelügyelet alá, de a bűnügyek tartoznak hozzá. Társat is kap Naya Vasquez személyében (Lily Santiago), aki korábban Los Angelesben volt rendőrnő, most pedig új életet kezd itt.


De ki ez a lány? Nincsenek nála iratok, így egy darabig ismeretlen marad. Vajon öngyilkosság történt? Levetette magát? Vagy valaki üldözte? Esetleg vadállatok támadták meg? A jelek szerint mezítláb menekült már egy ideje, véres volt, a combján állatharapás nyoma. A média rögtön ráugrik az esetre: vadállatok szorították sarokba a szikla tetején? A média előrángat egy korábbi ügyet is: évekkel ezelőtt egy Sean Sanderson nevű férfi tűnt el nyomtalanul ugyanitt, a park területén — a maradványait sem találták meg.

Ez természetesen nem tesz jót a park megítélésének, és a látogatószám is veszélybe kerül. A felettesek sürgetik Kyle-t, hogy zárja le az ügyet — baleset vagy öngyilkosság, és kész. De Kyle sejti, hogy itt valami sokkal mélyebb húzódik meg a háttérben.

A Yosemite-völgy nemcsak természeti, hanem spirituális szempontból is szent hely: az Ahwahneechee nép, a Miwok törzs egy csoportja élt itt évszázadokon át. Hitük szerint a hegyek, fák, vízesések mind élőlények, saját szellemmel és történettel. Az El Capitan és a Half Dome nem egyszerűen sziklák voltak számukra, hanem szent alakzatok – a Half Dome például egy megkövült lényként szerepelt legendáikban. A vízeséseket tisztító és gyógyító erejűnek tartották, a medvék és sasok pedig a szellemvilág küldöttei voltak. A völgy számukra szentély volt, ahol az ember nem uralkodik, hanem alázattal vesz részt az élővilág rendjében. A sorozatban érintőlegesen fel is bukkan a természetfeletti, például a halál utáni szertartások és az ártó szellemek témája a miwok hitvilágból – bár amikor ezt hallottam, csak annyit gondoltam: egy ilyen helyen szerintem tutira nem élhetnek ártó szellemek. :)

Nem szeretnék ennél többet elárulni a cselekményből — minden más már spoiler lenne. A sorozat elsősorban emberi drámákra épít: vannak törvényen kívüliek, drogkészítők, egy rejtett szekta, és mindez mögött súlyos, mély emberi történetek húzódnak: gyász, amely alkoholizmusba fullad; bántalmazó kapcsolatból való menekülés; barátság, amely a gyászt is túléli; bajtársiasság, öngyilkosság, évtizedek óta hordozott titkok — és mindezek valahogyan összefutnak ennek a fiatal lánynak a halála kapcsán.

Több fordulat is nagyon megfogott, és a végkifejlet is meglepett. Bár őszintén szólva az egyik szereplő viselkedése már az első részben gyanús volt számomra, de végül mégsem tulajdonítottam neki nagy jelentőséget, és nem is hittem volna, hogy ez lesz mégis a kulcs — a végére pedig ez az apró kis momentum is tökéletesen a helyére került. A színészi játék is meggyőző volt. Kiemelném Rosemarie DeWittet, aki Kyle volt feleségét alakította, de Sam Neill, Lily Santiago és Eric Bana is remekeltek. Bár olvastam olyan kritikákat, amelyek Eric Banát negatívan említik, én nem osztom ezt — szerintem kiválóan hozta a gyásza miatt megrekedt, mogorva, de alapvetően jó ember és jó zsaru karakterét.

Ami pedig a tájat illeti: lenyűgöző. A sorozat készítői maximálisan kihasználták a környezet adta lehetőségeket: gyönyörű panorámafelvételeket láthatunk a sziklákról, erdőkről, tavakról, vízesésekről, barlangokról.

A sorozat atmoszféráját meghatározza a mélyzöld erdők, az esők és a viharok jelenléte, amelyek a kissé borús, sötétebb tónus ellenére is gyönyörűen kiemelik a sziklák és a táj monumentális szépségét. Ez a hangulat nem csak drámai feszültséget ad a történetnek, hanem egyfajta misztikus, időtlen dimenzióba emeli a Yosemite vidékét — ahol a természet egyszerre gyönyörű és fenyegető, megnyugtató és kiszámíthatatlan.

A látványvilágához tökéletesen illeszkedik a zene, amely finoman, de határozottan emeli az érzelmi hullámokat. A hangszerelés sokszor visszafogott, a természetes hangokra és csendes rezdülésekre épít, így nem nyomja el a képi világot, hanem kiegészíti azt. A zenék és a hanghatások együtt teremtenek meg egy meditatív, néha szinte hipnotikus atmoszférát, ami még mélyebbre rántja a nézőt ebbe a misztikus és vad tájba, de nem feledteti el a veszélyt sem.

Összesen hat rész, mindegyik 45-55 perces — nekem nagyon tetszett, szerintem érdemes megnézni. 


Ha érdekel a nemzeti park története, ide kattintva elérheted!


Share:

Megjegyzés küldése

Designed by OddThemes | Distributed by Blogger Themes