Róma császára

Az ókori Róma sokakat lenyűgöz, politikája, kultúrája még napjainkban ismert és helyenként elismert. Jelen dokumentumregényben Mary Beard ecseteli a Római Birodalom császárainak jelentőségét, furcsa szokásaikat, erényeiket és gyarlóságaikat az úgynevezett római autokrácián belül. 

Caligula


KÖNYVAJÁNLÓ
RÓMA CSÁSZÁRA

Szerző: Mary Beard
Fordító: Rindo Klára, Szabados Tamás
Kiadó: Kossuth Kiadó

Az ókori Róma és az akkori római világ uralkodói. Sokak neve egyes cselekedeteket jellemző szinonimák hordozói lettek: Caligula és Neró még ma is a mér­ték­te­len­ség, a ke­gyet­len­ség, oly­kor ki­fe­je­zet­ten a sza­diz­mus képviselői, míg Marcus Aurelius nevéhez a filozófuscsászár elnevezés tapad és kis túlzással napjainkban is bestsellernek számít az Elmélkedések című munkája. Persze, léteznek olyan császárok is, akiknek neveihez még a történészek is lassan kapcsolnak személyt és uralkodási időt, ilyen például Di­di­us Ju­li­a­nus­, aki csak pár hétig lehetett uralkodó, amikor a császári testőrség a legtöbbet ígérőnek adta a lehetőséget egy árverés keretében. Kikerekedett a szemed, ugye?

Mary Beard avatott kézzel nyúlt a témához, évtizedek óta foglalkozik az ókori Róma valóságával. Előző művében, a hatalmas, nemzetközi visszhangot kiváltó és nagy sikert aratott SPQR című könyvében az ókori Róma ezeréves történetét mondja el a vaskori kezdetektől egészen addig, amíg az egykori kis városállam a Földközi-tenger vidékének vitathatatlan urává vált. Jelenleg az akkori világ uralkodóival, azon belül is a császárokkal foglalkozik. Tényeket és fikciókat vizsgál meg, és olyan kérdésekre keresi a választ, "hogy mit tet­tek, mi­ért tet­ték, és má­sok mi­ért me­sé­lik tör­té­ne­tü­ket olyan szer­te­len, néha szörnyű mó­don, ahogy te­szik. Nem hi­á­nyoz­nak a ha­ta­lom, a kor­rup­ció és az össze­es­kü­vé­sek alap­vető kér­dé­sei sem. Emel­lett a csá­szá­rok éle­té­nek hét­köz­na­pi ese­mé­nye­iről is be­szá­mol: mit és hol et­tek, ki­vel fe­küd­tek le, ho­gyan utaz­tak?"

Az egyik leghíresebb: Gaius Julius Caesar

Megvilágításra kerül az uralkodók hátországa is, a cselédektől az arisztokrácia tagjaiig, akik sosem akartak császárok lenni, mégis, cselekedeteik által életben tartották a regnáló rendszert, ahogy a szerző fogalmaz: "ra­vasz arisz­tok­ra­ták, rab­szol­ga sza­ká­csok, szor­gal­mas tit­ká­rok, ud­va­ri mu­lat­ta­tók – és még egy or­vos is, aki az egyik ifjú prin­cep­set gyó­gyí­tot­ta, ami­kor to­rok­gyul­la­dá­sa volt. Be­mu­ta­tunk most nőt és fér­fit, akik a ha­ta­lom csú­csán álló em­ber elé vit­ték ügyes-ba­jos dol­ga­i­kat az el­ve­szett örök­ség­től kezd­ve az ab­lak­ból le­ej­tett éj­je­li­edény mi­att be­kö­vet­ke­zett tra­gé­di­á­ig."

Krisztus előtt 44-től kezdi a mű Julius Gaius Caesarral és Krisztus után 235-ben fejezi be a császárok sorát a szintén meggyilkot Se­ve­rus Ale­xan­de­rrel. Közel harminc császár izgalmas, helyenként kalandos élete és uralkodása van kielemezve és kontextusba helyezve segítőikkel, ellenségeikkel egyaránt. A vezetői poszt akkor is csábító volt, és mintha akkoriban sem lett volna kifejezett életbiztosítás uralkodónak lenni. Vad és kegyetlen világot éltek akkoriban, a pénz és a hatalom - mint bármelyik más korban is - mákonynak bizonyult Krisztus előtt és Krisztus után is.

Igényes, részletes, fotókkal, képjegyzékkel, családfákkal, térképekkel, név és tárgymutatóval, idővonallal, névmagyarázattal, napjainkig látogatható helyszínek megnevezéseivel, epilógussal ellátott dokumentumregény, tényirodalom. Szerintem olvassátok!

Fülszöveg

Mary ​Beard a nagy nemzetközi sikert aratott SPQR című könyvében az ókori Róma ezeréves történetét mondja el a vaskori kezdetektől egészen addig, amíg az egykori kis városállam a Földközi-tenger vidékének vitathatatlan urává vált. Most, több mint harmincévnyi tanítás és tudományos kutatás után Beard a Római Birodalmat uraló egyéneket állítja reflektorfénybe. Julius Caesarral kezdi a sort, és csaknem háromszáz éven, mintegy harminc császáron keresztül a 235-ben meggyilkolt Severus Alexander uralmáig kalauzolja az olvasót.
A Róma császára nem az uralkodók megszokott, kronologikus felsorolása, amelyben egyik császár követi a másikat: az őrült Caligula, a szörnyeteg Nero, a filozófus Marcus Aurelius, a perverz Heliogabalus és így tovább. Beard ehelyett más, mélyebb és fontosabb kérdéseket vet fel: valójában miféle, mekkora hatalommal rendelkeztek Róma császárai? Tényleg annyi vér áztatta a császári palota padlóját? Milyen vicceket mesélt Augustus? Mi történt valójában Hadrianus és kegyeltje, Antinous között? Beard könnyedén vegyíti a magasztosat a profánnal, megmutatja, milyen volt a császár élete a palotában, a versenyeken, az utazásai során, sőt még azt is, hogy miként ment a mennybe.
Eközben elmeséli a császári hatalommal kapcsolatos ókori fikciókat, megdönt néhány, általunk kinyilatkoztatásként kezelt feltevést, köztük azt a képzetet, hogy a császárok mind egy szálig brutális és kegyetlen zsarnokok voltak. Beard bemutatja a császárok feleségeit, szeretőit, riválisait, rabszolgáit, udvari mulattatóit, a katonáit és az egyszerű embereket, akik petíciókat nyomtak a kezébe, akiknek ügyes-bajos dolgaiban Augustus ítélkezett, és akik juttatásait az adójáról elhíresült Vespasianus fia hagyta jóvá.
A szex, a társadalmi osztályok és a politika finoman árnyalt bemutatásával a Róma császára megkérdőjelezi az ókori rómaiak császári hatalommal kapcsolatos elképzeléseit (és egyúttal a mieinket is), amikor bemutatja, milyen volt a leggazdagabb, legfényűzőbb, leghatalmasabb és legveszélyesebb római polgárnak lenni; úgy foglalja össze a római történelmet, mint eddig még soha senki.


Mary Beard klasszika-filológus, ókortörténész, a Cambridge-i Egyetem Ókortudományi Intézetének professzora, a Newham College és a Brit Tudományos Akadémia tagja, a Brit Királyi Művészeti Akadémia latinprofesszora, a British Múzeum kurátora. Több, az ókori Rómáról és a római kultúráról szóló könyv szerzője, televíziós dokumentumfilm-sorozatok írója és szereplője.  

Köszönöm a lehetőséget a Kossuth  Kiadónak!
A kötetet kedvezményes áron megrendelhetitek a kiadó honlapjáról a lenti borítóképre kattintva.

Kövess minket Facebookon is!
Termékadatok
Cím: Róma császára
Szerző: Mary Beard
Kiadó: Kossuth Kiadó
Oldalak száma: 544
Megjelenés: 2024. szeptember 26.
Kötés: Keménytáblás
ISBN: 9789636363475
Méret: 230 mm x 157 mm
Share:

Megjegyzés küldése

Designed by OddThemes | Distributed by Blogger Themes