Borneó mindenkinek azt adja meg, amire szüksége van. De ez nem mindig az, amit keres. Két idősík, a 19. század közepe és a jelen, két helyszín, Magyarország és a világ másik oldalán fekvő Borneó szigete. Egy örökbefogadott lány útkeresése a mában és egy előítéletektől mentes angol és bennszülött szerelme a múltban - mi köze a két élethelyzetnek egymáshoz?
KÖNYVAJÁNLÓBORNEÓ GYÖNGYEI
Szerző: Pálmai-Lantos Éva
(Vancsó Éva, Szélesi Sándor)Kiadó: General Press Kiadó
(Vancsó Éva, Szélesi Sándor)
A jelenben Szakályi Veronika Budapesten, az ELTE-n megcsíp egy tanári állást. Harmincéves korára ez nagyon szép teljesítmény: egyetemi oktató, a kulturális antropológia elhivatott előadója. Veronika furcsa bogár, amíg mások szőke hercegről és esküvőről álmodoznak, addig az ő vágyai netovábbja egy hivatásába vágó státusz, ahol kevés pénzért nagyon sokat dolgozhat. Anyja cukrász, apja gazdasági szakember, őt pedig örökbefogadták. A lányt sosem érdekelte igazán, honnan származik, egészen addig, amíg kedves és kedvenc barátjától, aki éppen apává lesz a barátnőjétől, nem kap egy DNS-teszt eredményt, meg az örökbefogadó szüleitől egy dobozt a születése körülményeiről. Ahogy útnak indul kideríteni önmagáról, amit lehet: egyre furcsább tényekbe botlik (van egy első unokatestvére a világ másik részén) és egy természetesen lecsiszolódott, nehéz, színes gyöngyökből álló nyakláncba, amelyek lassan elvezetik Borneó szigetére.
A múlt 1856-ban köszön be az olvasókhoz. Annak az évnek májusában két angol úriember, Edward Wynand Thompson és John Hurt látogat el Borneóra, letelepedés szándékával. Üzleti tervük a sziget erősségeire lett alapozva, de Edward az egyik törzs lakóhelyén szétnézve találkozik a törzsfő lányával (Girongan), akiről kiderül, hogy tud angolul. A lány a faluba látogatókkal visszatér az angolok szigeten alapított városába, hogy folytassa az orvoslási és bibliai tanulmányait. A két fiatal vonzódása borítékolva, de lehet-e kapcsolatuknak jó végkifejlete?
Pörög, jó és könnyű olvasni, dinamikus, lendületes, egyetemes kérdésekre keres választ: ki vagyok én, honnan jöttem, mi a történetem, eldobtak vagy el kellett dobniuk, amikor árvaságra jutottam, és van-e különbség a kettő között? Valóban az-e az objektív valóság, amit a legendák regélnek a múltról, vagy létezik más forgatókönyv is, és ha igen, el tudja-e mondani még valaki? Az előítéletek mindig is bajt okoznak, vagy csak azt tartják valakiről, hogy előítéletes, holott egészen más mozgatórugók húzódnak meg a háttérben? Meddig érdemes elmenni a múltunk megismerésében és lehet-e kárhoztatni azt, akinek az ingerküszöbét sem éri el a kérdés?
Számos elgondolkodásra érdemest tartalmaz a regény, amellett, hogy szórakoztat feszes cselekményvezetésével, a konfliktushelyzetek kiélezésével és az olvasói érdeklődés ébrentartásával. Az egzotikus környezet, európai szemmel különleges ízek, szagok, szokások, hagyományok leírása, további érdekességek citálása izgalmassá teszi a történetet, miközben egy harmincas szingli élete gyökeresen megváltozik, mert identitását keresi.
Szerintem olvassátok!
Fülszöveg
Borneó mindenkinek azt adja meg, amire szüksége van. De ez nem mindig az, amit keres.
Veronikát néhány nap választja el attól, hogy beteljesüljön az álma, és egyetemi tanár legyen. A fekete hajú, mandulavágású szemű, egzotikus szépségű lány úgy érzi, végre révbe ért. Mígnem a legjobb barátja rejtélyes ajándékkal lepi meg, amellyel a múltja nyomába eredhet. Ronit ugyanis újszülött korában örökbe fogadták. A lány ez idáig mit sem törődött a származásával; hálás volt, amiért szerető családja van, és tudta, hogy a szülei bármit megtennének érte.
Most azonban, hogy kézzelfogható közelségbe került a múltja megismerésének a lehetősége, elhatározza, hogy egyszer s mindenkorra pontot tesz az ügy végére. Nyomozásba kezd, és a szálak egészen Borneóig vezetnek – egy festői szépségű, az európai kultúrától sok tekintetben idegen, mégis ismerős szigetre. A gyönyörű, sokszor fájdalmas emlékekkel teli füzér gyöngyszemei nemcsak a válaszokat adják meg Roni kérdéseire, de gyökerestül fel is forgatják a lány életét.
Megjegyzés küldése