A halál kora

 Könyvajánló - Michael J. Sullivan: A halál kora (Az Első Birodalom Legendái 5.)

A tél paplant terített a vidékre, és más is meghalt, nem csak a remény. Avempartha tornya útját állja a nyugati hadseregnek, amely így nem tudja bevenni a fhreyek hazáját. Csakhogy valahogy kénytelenek átkelni a Nidwalden folyón, mielőtt a fane megszerzi a sárkányalkotás titkát.

Az emberiség és a látó Suri ideje fogytán van, és egyetlen esélyük a holtak földjén keresendő. Most, hogy ez a maroknyi csodabogár meghozta végzetes döntését, vajon képesek lesznek végrehajtani a lehetetlent, vagy örökre elvesznek a szörnyű mocsársírban? Vajon tényleg léteznek az istenek? Lehetséges megismerni a jövőt? És mi rejlik a halál fátylán túl?

Az Első Birodalom legendái sorozat háromezer évvel a Riyria-sorozat előtt játszódik, önállóan olvasható fantasy regényfolyam, amelyben a közönségkedvenc író, Michael J. Sullivan nem csak Elan világát bővíti még tovább, de számos titokról is lerántja benne a leplet.


A halál kora Michael J. Sullivan Első Birodalom legendái sorozatának egyik lenyűgöző darabja, elvileg az utolsó előtti. A kötet valójában nagyon szorosan összefügg az előzménnyel és a következő résszel, mert egyetlen regénynek számít, csak nagyon hosszú lett, ezért maga a szerző három részre szedte. Ennek megfelelően hatalmas függővéggel végződik... 

A regény az árnyékban burkolózó múlt és a bizonytalan jövő közötti feszült egyensúlyban játszódik. A történet egyik szálának középpontjában avemparthai tornyok és a Nidwalden folyó állnak, ahol a nyugati hadsereg próbálja bevenni az egyetlen ellenálló vidéket, miközben a sárkányalkotás titkát keresik. A sorsfordító döntések elkerülhetetlensége, az élet és halál határán táncoló karakterek kalandjai teszik felejthetetlenné Sullivan meséjét. A másik szálon pedig leereszkedünk a holtak birodalmába, bevallom, itt arra számítottam, hogy kevésbé fogom szeretni ezt a szálat, de ez épp fordítva lett.

A narratíva szoros és feszes, emlékezetes szereplőkkel, akik valamennyien saját belső démonjaikkal és céjaikkal küzdenek. A történet tartogat meglepetéseket és fordulatokat, ugyanakkor nem zárja ki a filozófiai kérdéseket: léteznek-e az istenek, lehet-e kiismerni a jövőt, vagy a halál fátylán túl mi vár ránk? Sullivan mesterien szövi össze a heroikus cselekedeteket a mélyebb lélektani rétegekkel, így a könyv több, mint egyszerű fantasy.

Mindenképp említésre méltó a részletgazdag világépítés és a komplex szereplők felvonultatása, ugyanakkor a történet néha túlzottan sűrű, és a sok részlet elvonhatja a figyelmet a cselekmény fő ívéről. Ez nem feltétlen baj, ezt már anno a Riyria esetében is megszoktuk (bár ott amúgy jobban kedveltem a főszereplőket). Ugyanakkor nagyon könnyű mélyen belemerülni Sullivan sötét, de gyönyörűen megalkotott világába, és értékelem a szerző kreatív és merész megközelítését a próza és a világépítés terén.

A történet kiindulópontja egy látszólag reménytelen helyzet, ahol a túlélés és a lehetetlen feladatok végrehajtása a tét. Sullivan kiválóan egyensúlyoz a fantasy határait súroló akció és az intellektuális mélység között, így a mű minden olvasó számára kínál valami újat és izgalmasat, akármilyen tapasztalt is a fantasy műfajában. Ez az egyedi kombináció teszi igazán különlegessé a A halál kora című könyvet.

Sullivan ebben a kötetben is megmutatja, hogy miért számít a modern fantasy egyik nagy alakjának, hiszen mesterien bánik a történetmeséléssel, karakterépítéssel és világteremtéssel. A mesék és legendák közötti határvonalak elmosódnak, ahogy a múlt titkai és a halál feletti kíváncsiság szövi össze a cselekményt. A könyv nemcsak szórakoztató, hanem gondolatébresztő is, kérdéseket felvetve az élet, halál és az isteni létezés természetéről, amitől még mélyebb élményt nyújt.

Nagyon függővéges, szóval alig várom a következő részt! A borítófestmény ismét Marc Simonetti csodálatos munkája. Köszönöm a lehetőséget a Fumax Kiadónak! A kötet a borítóra kattintva elérhető kedvezményes áron. 



Share:

Megjegyzés küldése

Designed by OddThemes | Distributed by Blogger Themes