Könyvajánló - James D. Jenkins, Ryan Cagle: A borzalmak hívása
A World Fantasy- és Shirley Jackson-díjakra jelölt antológia második kötete ismét széles körű és különleges horrorválogatás, mely országok határait átlépve feszegeti a zsáner kereteit.
Egy befolyásos görög család hátborzongató hagyományokat őriz; egy észt falu gabonaszárítója rettenetesebb tragédiát rejt a vártnál; egy francia kislány megégeti magát, majd megszállottja lesz annak, amit a lángokban látott; egy haiti politikus, aki a hatalomért bármit és bárkit hajlandó feláldozni. A Valancourt Books szerkesztői újra világkörüli felfedezőútra indultak, hogy felkutassák különböző országok legkiválóbb írásait.
A borzalmak hívása című antológia James D. Jenkins és Ryan Cagle közös válogatása, mely a horror műfajának sokszínűségét és nemzetközi gazdagságát mutatja be. A kötetet a World Fantasy- és Shirley Jackson-díjak jelölése teszi különlegessé, jelezve, hogy a válogatás nemcsak változatos, de kiemelkedően magas színvonalú is. A szerzők célja az volt, hogy különböző országokból származó, kevésbé ismert vagy éppen klasszikus történetek révén bontsák ki a horror határait, miközben megőrzik az irodalom sokszínűségét.
A kötet terepe a különleges és gyakran hátborzongató helyszínek változatos világából merít. Egyik történet egy befolyásos görög család titokzatos hagyományairól szól, amelyek évszázadok óta őrzik a családi titkokat, és végül a sors tragikus fordulatát idézik elő. A másik történet egy észt faluban játszódik, ahol a gabonaszárító különösen baljós eseményeket rejt, a látó érkezése és nyomozása pedig nem várt fordulatot hoz. Franciaországban egy fiatal kislány a lángok között egy alakot lát, majd megszállottként próbálja megérteni az ott látott borzalmakat, miközben a tűz egy érdekes áttörést hoz saját lényének megértésében. A legjobban talán az észt történet tetszett, de mindig is vonzottak az északi történetek. A görög novella nagyon jól megidézi az ismert és általam nagyon szeretett görög mítoszok tragédiáit és furcsaságait is.
A horror iránti rajongásnak szimbóluma Haitin játszódó történet, mely egy politikus árnyékos hátterét és hatalomvágyát mutatja be: bármit hajlandó feláldozni, az erkölcsöt és az emberi életet is. Ez a történet felveti a kérdést, hogy meddig hajlandó elmenni az ember a saját hatalmának megtartásáért, és milyen veszélyeket hordoz magában a korrupt hatalom. A kötet másik különlegessége a japán és dél-koreai szerzők művei, melyek a jellemző japán és koreai kulturális motívumokat vegyítik a horror elemeivel, filmekből és népmesékből merítve inspirációt. Nagyon tetszett az is, hogy a novellák előtt röviden, pár sorban olvashatunk az adott ország, nép történeteiről, meséiről, a horror műfajának keresztmetszetében.
A Puerto Ricó-i és indiai írók munkái tovább színesítik a válogatást, bemutatva, hogy a horror világ szinte minden kultúrában megtalálható, de egészen különböző arcokat mutat. Indrek Hargla és Steinar Bragi művei, melyek a helyi folklórból és történelmi tapasztalatokból szőnek groteszk vagy spiritualitással teli történeteket, szintén helyet kaptak a köteten, így kifejezve, hogy a horror nem csupán a sötétség ábrázolása, hanem a kulturális identitás mélyebb összetevője is lehet.
Mind az antológia, mind a szerkesztők életútja érdekes képet rajzolnak: Jenkins, akit a horror szerteágazó világának felfedezésére ösztönöztek a különböző kultúrák szövevényeiből tapasztalatok, nemzetközi elismertségű szerző, aki számos horror- és fantasztikus művel foglalkozott már. Ryan Cagle pedig a fiatalabb generáció képviselője, akinek munkái könnyedén vegyítik a történeti cliffhangereket a modern horror elemeivel, így könnyen megtalálják helyüket a műfaj rajongóinak szívében.
A két szerző szakmai karrierje különböző időszakokban kezdődött, de közös szenvedélyük iránt a horror iránt összekapcsolta őket. Jenkins az Egyesült Államokban született, és már fiatalon érdeklődést mutatott a sötét, misztikus történetek iránt, melyeket bestseller horror művek és kritikák írásával is kiegészített. Cagle, míg már fiatalabb korában az irodalmi és filmes műfajokat tanulmányozta, különösen a különféle kulturális áthallásokat és azok hatását a horrorra. E két szerző munkái egyesítik a különböző szemléleteket, és egy gazdag, sokszínű horrorvilágot teremtenek.
A borzalmak hívása nemcsak egy válogatás a világ különböző pontjairól származó horror művekből, hanem egy művészi utazás is, amely a kulturális sokféleség mélységeit és a félelem univerzális élményét is bemutatja. A kötet minden olvasónak lehetőséget kínál arra, hogy különböző helyszíneken és történeteken keresztül próbálja megérteni az emberi lélek sötétebb bugyrait, miközben feszültséggel teli, rémisztő és mégis elgondolkodtató élményben lehet része.
Köszönöm a lehetőséget az Agave Könyvek csapatának! A kötet a borítóra kattintnva elérhető kedvezményes áron.
Megjegyzés küldése