Hamis hősök

 Könyajánló - Otto English: Hamis hősök

Mártírok, szentek, nagy tiszteletben álló tudósok, körberajongott művészek, korszakos politikusok. A nagy sikerű Hamisított történelem szerzője, Otto English legújabb könyvében azokról a bálványokról rántja le a leplet, akiket követendő példaként állítottak elénk a történetírók.

De milyen volt valójában Teréz anya, Che Guevara, JFK, Coco Chanel vagy éppen a westernfilmek sztárja, John Wayne? Miért éppen ők lettek az ikonok, miközben mások – jelentős teljesítményük és eredményeik ellenére – kihullottak az idő rostáján?

A Hamis hősök szórakoztató stílusban, szarkasztikus humorral tárja fel, hogy a történelmi hősök megszületésének legalább annyi köze van a sztárkultuszhoz és a szelektív emlékezethez, mint a mítoszgyártás iránti igényünkhöz. Miközben a valódi hősök köztünk járnak, mégsem hallottunk felőlük, számos történelmi példaképünk kreatív hazudozó és profin építi fel a saját imázsát. Itt az idő, hogy árnyaltabb képet kapjunk róluk.



A könyv egyik legerősebb állítása, hogy a sztárkultusz logikája és az ideológiákhoz igazított hőskép a történelemben is jelen van. Egyes szereplők életútját úgy formálják, hogy illeszkedjen egy adott kor elvárásaihoz, másokat viszont – bár értékes munkát végeztek – elhallgatnak, elfelejtenek. Miközben a valódi hősök sokszor hétköznapi emberek, akik csendben, látványosság nélkül tesznek másokért.

English provokatív, mégis elgondolkodtató módon tárja fel azt is, hogy a történelem mennyire képlékeny – és mennyire fontos lenne, hogy ne csupán ismert neveket, hanem valós értékeket kövessünk. A kritikai olvasat nem pusztán ismeretterjesztés: arra ösztönöz, hogy a múlt hamis képeinek felismerésével önmagunkat és jelenünket is tisztábban lássuk.

A könyv nem nyújt mindenben újdonságot – legalábbis számomra nem. JFK-ről, Guevaráról, Chanelről már korábban is sokféle árnyalt információhoz jutottam, és Teréz anya sem volt soha igazán szimpatikus számomra. Viszont mélyebben még nem ismertem az ő történetét, így ebben a kötetben több új réteget ismerhettem meg. Martin Luther King például hiányzott, de talán majd egy következő kötetben rá is sor kerül.

A Hamis hősök nem csupán történelmi tabuk döntögetése: egyfajta felhívás arra is, hogy merjünk szembenézni saját eszményképeinkkel, és ne féljünk újraértelmezni azokat a történeteket, amelyeken felnőttünk. Hiszen a múlt megértése nélkül nincs jövőképünk – a valóság pedig gyakran érdekesebb és fontosabb, mint a mítosz, amelyet helyette választunk.



Otto English az írói álneve Andrew Scott brit újságírónak és történelmi mítoszokkal foglalkozó publicistának. Pályáját politikai beszédíróként kezdte, később a Byline Times és más független médiumok szerzőjeként vált ismertté, elsősorban azokkal az írásaival, amelyek a történelem félremagyarázott, idealizált vagy épp szándékosan eltorzított narratíváit igyekeznek lebontani. Munkáira jellemző a provokatív, mégis szellemes hangnem, valamint az a szándék, hogy az olvasót ráébressze: a történelem nem objektív igazság, hanem folyamatosan újraíródó történet – és ennek a történetnek mi magunk is részesei vagyunk.

Köszönöm a lehetőséget a HVG Könyvek csapatának! A kötet a borítóra kattintva elérhető kedvezményes áron. 



Share:

Megjegyzés küldése

Designed by OddThemes | Distributed by Blogger Themes