Régen minden lánynak jutott férj

A nők neveltetése és szereplehetőségeik a 19-20. század fordulóján - ezt az alcímet viseli Szécsi Noémi művelődéstörténeti könyvének, a Régen minden lánynak jutott férj című kötet. Igazi kuriózum, strukturált tudásanyag, amely laikusok számára is élvezetes olvasmány lehet.

Fortepan / Schmidt Albin

KÖNYVAJÁNLÓ
RÉGEN MINDEN LÁNYNAK JUTOTT FÉRJ

Szerző: Szécsi Noémi
Kiadó: Park Kiadó

Mielőtt bárminek a leírásába is belekezdek, muszáj leszögezni: egy könyvajánló terjedelmi keretei nem teszik lehetővé a kötet teljes anyagának kivonatolását, pedig a legtöbb fejezetcím nagyon megérne egy tartalmi kibontást, ezért muszáj rövidíteni. A szerző óriási tényanyagot halmozott fel a 19-20. század fordulóján a nők neveltetése és szereplehetőségeik tárgyalása során. Igazi gyöngyszem ez a kötet, egyfajta kulturális kitekintés a 21. századi nők-asszonyok számára, hogy mennyi minden változott meg (gyakran előnyére) a jogképességgel, cselekvőképességgel, társadalmi elvárásokkal kapcsolatban a nemünket illetően. Jelentős kutatómunka előzte meg a művelődéstörténetileg jelentős mű születését. Számtalan, a korból fennmaradt naplóbejegyzés és újságcikk idézetét tartalmazza, mennyivel másabb volt akkoriban a nők részéről a szabadság, a lehetőségek, a stressz és a karrier fogalma. 

Először is, a legtöbb lány, nő és asszony alárendelt szerepet töltött be mind a családban, mind a kor társadalmában. Másodszor, nem volt jogképes, nem volt cselekvőképes a mai értelemben véve, minden juttatás, státusz, jövedelem a család férfiján keresztül volt elérhető számára. Ha a családfő nem értett egyet a nő iskoláztatásával, nem ment iskolába, ha a családfő nem értett egyet a nő választásával a jövendőbelijét illetően, akkor nem ment férjhez hozzá a reménybeli ara, és a sort így lehet folytatni tovább a végtelenségig. A társadalmi-erkölcsi elvárások kettős mércét jelentettek, aminek megszegése egy férfinál legfeljebb egy ejnye-ejnyét vont maga után (pl. házasságon kívül gyermeket nemzeni), az egy nőnél maga a társadalmi megsemmisülés volt.

Szerepelnek a műben gazdagok és szegények egyaránt, az árvaházi gyerekek és cselédlányoktól Sissi negyedik gyermekéig, Mária Valériáig mindenki, teljes a sprektum. Naplók, emlékiratok, korabeli regények, újságcikkek, minden lehetséges forrást felhasznált a szerző ahhoz, hogy minél teljesebb és átfogóbb képet nyújtson szokásokról, hagyományokról, elvárásokról és az akkori objektív valóságról a nők szerepét és neveltetését illetően. Összességében elmondható, hogy a lányok tudatlanságban tartása egyfajta kontrollt biztosítottak felettük a férfiak számára. Bármikor könnyű volt odavetni a hölgy felé, hogy maga kis butus, ehhez maga nem ért, és a kérdés már el is volt intézve.

És hogy mi mindennek kellett megfelelniük az akkori lányoknak, asszonyoknak?

Egy patriarchális társadalomban a gyermek neme fiú legyen, ez elvárás volt a kor notabilitásainál, de legalább egy fiú legyen a több születendő gyermekből, hogy tovább vigye a vagyont, a rangot és a nevet. A kor tehetősebb asszonyai nem vették ki részüket a gyermek körüli foglalatosságból, mások szoptatták, fürösztötték, öltöztették, altatták csecsemőkortól a dedeket, és látták el szükségleteiknek megfelelőn nagyobb korában is. Mindenki jobban örült a fiúnak, akár szegény volt, akár gazdag. Például a hitbizomány fiágon öröklődhetett csak, egy fiú léte a lehetőségek széles tárházát jelentette, ő volt az, aki teljes cselekvőképessége és jogi lehetőségei birtokában gondoskodhatott rászoruló nőrokonairól, de idősödő szüleiről és leszármazóiról is. Ehhez képest egy lánnyal mindig több baj adódhatott: először is egy lánynak mindig bizonyítani kellett hasznosságát, másodszor a kettős mérce miatt egyetlen rossz lépéssel szégyent hozhatott a családjára, harmadszor, egy lány kiházasítása roppant költséges mulatság volt, hírnevet, vagyont nem lehetett tőle remélni. A szegényebb rétegek meg azért örültek jobban a fiúnak, mert az erős, hasznos, hatékony és ingyen munkaerő a családban. A lányok innen is csak vittek, a kelengyét ki kellett adni vele, amikor férjhez ment. A családban csak akkor jelentett valamit a léte, ha felfelé házasodott, vagy lemondott saját családról és otthon maradt végig, saját szüleit gondozni azok öregségében.

Mi a helyzet a nőneveléssel? Járhattak ugyan iskolákba, már ha elküldték őket oda, hiszen a oktatás pénzbe került, így gyakran, ha akarat lett is volna rá, pénz nem mindig került mellé. Kellett az az összeg a fiúk taníttatásra, hiszen a kor általános feltételei alapján ők voltak a család túlélésének zálogai. Otthon a rokonok, egy nagymama, a szülők valamelyike okítgatta a lánygyermeket, ahogy képességeikből tellett. Igazi kivételek szerencsével vagy anyagi függetlenséggel juthattak el orvosdiplomáig (Hugonnai Vilma) vagy tájékozott, széles sprektumú irodalmi tudáshoz (Mauks Ilona). 

A fenti két példa csak kiragadás a sok téma közül. Szécsi Noémi művében igyekszik minél szélesebb társadalmi metszetet nyújtani, így nemcsak életszakaszok, általánosságban vett női elfoglaltságok és hivatások szerinti elosztásban osztotta be fejezeteit, hanem mellérendelten társadalmi osztályok szerinti bontásban is megjelenítette azokat a tartalmakat, amelyek a témában érintettek.

Szerintem olvassátok!

Fülszöveg

Régen ​minden lánynak jutott férj, siránkozott a kiházasítandó lányok anyja egy 1893-as regényben, mire legidősebb leánygyermeke azzal vágott vissza, hogy „az nagyon régen lehetett”. Amióta világ a világ, mindig pontosan ugyanannyi lánynak jutott férj, ahány férfinak feleség, de a 19. és 20. század fordulóján a nők már egyre kevésbé mertek kizárólag erre az egyetlen lehetőségre, a házasságra hagyatkozni az egzisztenciájukat illetően. A kötet a lánynevelés, a tanulás és a szereplehetőségek szempontjából veszi szemügyre a kiegyezés (1867) és az első világháború (1914) közötti korszak nőtörténetét: a nők tanulási esélyeit, feleségszerepre való felkészítését, társasági helytállását, munkaköreit. Milyen tevékenységek töltötték ki a nők napjait akkor, ha cselédek, munkásnők, középosztálybeli feleségek vagy éppen arisztokrata hölgyek voltak? Mi várt az árva lányokra és hová kerültek a törvénytelen gyerekek? Kikre ügyelt a „gyermekkertésznő” és milyen neveltetést adtak a zárdaiskolák? Mit jelképezett a tanítónői diploma, mihez fogtak a szegény, de tisztességüket őrző lányok, és mihez azok, akik készen álltak normát szegni? Milyen kötelezettségekkel járt az anyaság a főúri asszony és milyen a munkásnő számára? Milyen lehetőségei adódtak egy nőnek, ha nagy nehezen elvált vagy hirtelen megözvegyült?

„A Budapest józsefvárosi kisdedóvó egylet január 11-én tartott választmányának tárgya volt a Mária utczai kisdedóvónői állomás betöltése helyettesítés által miután az intézet eddigi vezetőnője, Kokkes Emma megőrült. Miután a nőknek kisdedóvó intézetekben való alkalmaztatása óta lefolyt rövid idő alatt már ez a 6. vagy 7. eset, hogy az óvónő megtébolyodott, az esetet valamelyik hírneves orvossal közölni fogjuk annak megállapítása végett, hogy mennyiben lehet a pálya az oka a megőrülésnek?” (Kisdednevelés, 1880)
Ajánlott mindenkinek, aki szereti a fantasztikus elemeket, és az erős nőkről, vagy éppen a saját magunk választotta családról szóló történeteket. – Library Journal.



Szécsi Noémi


Szécsi Noémi József Attila- és EU Irodalmi díjas író, pályáját a Finnugor vámpír (2002) című regénnyel kezdte. Legutóbbi regénye az Egyformák vagytok (2017), novelláskötete pedig a Rohadt állatok (2023). A szépirodalom mellett művelődéstörténeti könyvek szerzője, mint A budapesti úrinő magánélete (1867-1914) (Géra Eleonórával) és a Park Kiadónál megjelent Lányok és asszonyok aranykönyve (2019), amely a 19. és 20. század fordulóján élt nők testhez való viszonyát térképezi fel. 

Köszönöm a lehetőséget a Park Kiadónak!
A kötetet kedvezményes áron megrendelhetitek a kiadó honlapjáról a lenti borítóképre kattintva.

Kövess minket Facebookon is!
A képek a kiadó, a szerző és a Fortepan oldalairól származnak.


Termékadatok
Cím: Régen minden lánynak jutott férj
Szerző: Szécsi Noémi
Kiadó: Park Kiadó
Megjelenés: 2024. június 07.
Kötés: Keménytáblás
ISBN: 9789633558560
Méret: 210 mm x 135 mm
Share:

Megjegyzés küldése

Designed by OddThemes | Distributed by Blogger Themes