21 magyar, aki forradalmasította a pszichológiát

 Könyvajánló - Kőváry Zoltán (szerk.), Papp-Zipernovszky Orsolya (szerk.): 21 magyar, aki forradalmasította a pszichológiát

Hogyan ​vitték közelebb a pszichológiához Csíkszentmihályi Mihályt a repülő csészealjak?
Milyen módon tesztelte az anyai viselkedést Ranschburg Jenő?
Miért szállított Békésy György az aktatáskájában emberfejeket?
Miről beszélgetett az analízis során Franz Alexander Al Caponéval?

Napjainkban minden pszichológia iránt érdeklődő találkozik a transzgenerációs elméletekkel, de csak kevesen tudják, hogy ez a téma már egy évszázaddal ezelőtt élénken foglalkoztatta a magyar kutatókat. Az is alapvetés, hogy drámai hatásokkal jár, ha a kisgyermeket elválasztják az édesanyjától, de alig ismert annak története, miként fedezte ezt fel egy magyar pszichológus.

Ez a kötet segít, hogy arcokhoz, nevekhez és élettörténetekhez tudjunk kötni ismert fogalmakat és meghatározó elméleteket – az őstöréstől a Szondi-teszten át a flow-élményig. A kötet lapjain megelevenednek ikonikus helyszínek, műhelyek és módszerek, mint például a lipótmezei Sárga Ház, a pszichoanalízis Budapesti Iskolája vagy a Mérei-féle csoportozás.

A huszonegy tudós, gyakorló pszichológus és pszichiáter között találunk fontos tudományszervezőket, kísérletező tudósokat, iskolateremtőket, szakterületek megalapítóit, jelentős elméletalkotókat és nagy hatású tudomány-népszerűsítőket is.

Az egyes fejezetek szerzői olyan szakemberek, akik – családtagként, munkatársként vagy barátként – közelről ismerték a „főszereplőt”, vagy régóta foglalkoznak az illető munkásságával, így pályafutásuk legfontosabb állomásain túl a pszichológia nagyjainak magánéletébe is bepillanthatunk, és emberi oldalukról is megismerhetjük őket.

Szerkesztette: Kőváry Zoltán – Papp-Zipernovszky Orsolya

A kötet szerzői:

Bányai-Nagy Henriett, Bárdos Katalin, Borgos Anna, Csabai Márta, Danics Zoltán, Kéri Ibolya, Klinovszky Andrea, Kovács Petra, Kovai Melinda, Kőváry Zoltán, N. Kollár Katalin, Narancsik Gabriella, Nyerges Katalin, Palatinus Zsolt, Papp-Zipernovszky Orsolya, Péley Bernadette, Soponyai-Nagy Krisztina, Szokolszky Ágnes, Takács Mónika, Verebélyi Kincső



A 21 magyar, aki forradalmasította a pszichológiát című kötet Kőváry Zoltán és Papp-Zipernovszky Orsolya szerkesztésében különleges és gondosan összeállított mű, amely egyedülálló módon tárja fel a magyar pszichológia gazdag múltját, nemzetközi kapcsolódásait és jövőbe mutató jelentőségét. Ez a könyv nem csupán biográfiai összegzés vagy elméleti gyűjtemény: inkább egy sokrétegű, gondolatébresztő utazás a tudományos felfedezések, emberi sorsok és ikonikus helyszínek világába, ahol történetek és elméletek szervesen kapcsolódnak egymáshoz.

A kötet egyik legnagyobb értéke, hogy minden egyes fejezetben olyan magyar pszichológusok és pszichiáterek életébe és munkásságába enged betekintést, akik nem csupán a hazai pszichológiai gondolkodást alakították, hanem tevékenységük révén jelentős hatást gyakoroltak a nemzetközi színtérre is. A szerzők személyes hangvétellel és részletes háttérismerettel mutatják be ezeknek a kutatóknak a szakmai útját, életük meghatározó eseményeit és gondolkodásuk alakulását – mindezt úgy, hogy közben kirajzolódik: a tudományos áttörések mögött mindig ott rejlik egy-egy ember története, döntései, dilemmái és küzdelmei.

Különleges színt ad a könyvnek, hogy nem csupán az egyes szakemberek elméleteire vagy eredményeire fókuszál, hanem azokra a tágabb történelmi, társadalmi és kulturális kontextusokra is, amelyekben ezek az életművek kibontakoztak. A fejezetek rávilágítanak arra, hogyan hatott a pszichológiai gondolkodásra a háborús, diktatórikus vagy emigrációs tapasztalat, a különböző politikai rendszerek nyomása, vagy éppen a szellemi szabadság és intézményi háttér megléte.

A könyv egyik legfigyelemreméltóbb sajátossága, hogy olyan ikonikus intézményeket és helyszíneket is részletesen bemutat, mint a lipótmezei Sárga Ház vagy a Budapesti Iskola – ezek a pszichológia hazai fejlődésének meghatározó bázisai voltak. A kötet révén az olvasó megismerkedhet a Mérei Ferenc nevéhez fűződő csoportdinamikai kísérletek világával, bepillanthat a Szondi-teszt történetébe, és elmélyülhet abban, hogyan jelent meg a pszichoanalízis magyar környezetben – a Freud-i tanításoktól egészen az egyedi adaptációkig és továbbfejlesztésekig.

A kötetben szereplő pszichológusok és pszichiáterek nem csupán tudósok, hanem egyben tanítók, újítók, gyakran határokat feszegető gondolkodók is, akik hozzájárultak ahhoz, hogy a pszichológia – mint tudomány – ne csupán elméleti fogalmakból, hanem valóságos emberi megélésekből és tapasztalatokból építkezzen. Az olyan nagyhatású alakok, mint Békésy György, Szondi Lipót, Mérei Ferenc vagy Franz Alexander révén nemcsak a pszichológiai elméletek kerülnek fókuszba, hanem azok az etikai, társadalmi és lélektani kérdések is, amelyek minden korban aktuálisak.

A szerzők körében megtalálhatók elismert szakemberek és személyes kötődésekkel rendelkező közreműködők is, akik mély ismeretek és első kézből származó élmények birtokában tárják elénk a bemutatott személyiségek szakmai pályáját. Ez a személyesség nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a kötet ne csupán intellektuálisan gazdagító, hanem érzelmileg is megérintő olvasmánnyá váljon. A pszichológia ebben az értelmezésben nem távoli, absztrakt tudomány, hanem hús-vér emberek gondolkodásának, szenvedélyeinek és élettörténeteinek lenyomata.

Külön kiemelendő, hogy a könyv nemcsak szakmai közönségnek szól. Nyelvezete közérthető, stílusa olvasmányos, ugyanakkor tartalmában gazdag és árnyalt. Így egyaránt ajánlható gyakorló pszichológusoknak, pszichológia szakos hallgatóknak és olyan érdeklődő laikusoknak is, akik szeretnének elmélyülni a magyar pszichológia történetének kevéssé ismert, mégis kiemelkedően fontos fejezeteiben. Az olvasó nemcsak elméleteket ismer meg, hanem azt is megtapasztalhatja, hogyan szövődnek össze a személyes sorsok és a tudományos felismerések.

A kötet egyik legnagyobb hozadéka, hogy nemcsak a múlt értékeit mutatja be, hanem reflektál arra is, milyen inspirációval szolgálhat mindez a jövő generációi számára. A könyv segít felismerni, hogy a magyar pszichológia milyen jelentős mértékben járult hozzá a világ pszichológiai gondolkodásához, és hogy ezek az életművek – sokszor emigrációban, elhallgatva vagy épp elfeledve – mégis meghatározó nyomot hagytak a szakma alakulásában.

A szerkesztők – Kőváry Zoltán és Papp-Zipernovszky Orsolya – érzékeny és hozzáértő kézzel válogatták össze a szerzőket, akik hitelesen, elhivatottan és sokszor személyes szálakkal átszőve mutatják be a bemutatott személyiségeket. Ennek köszönhetően a könyvben nemcsak tudományos gondolatok és módszerek, hanem emberség, elkötelezettség és sorsok is megelevenednek.

Ez a kötet nem csupán egy tudományos igényű gyűjtemény, hanem egy egyedi társadalmi és kulturális dokumentum is: bemutatja, hogy a magyar pszichológusok milyen történelmi és személyes kihívásokkal szembesültek, hogyan tudták alakítani és kitágítani a pszichológia határait, és miként váltak a hazai tudományosság kimagasló alakjaivá. A történetek révén az olvasó közelebb kerül a magyar pszichológia örökségéhez, és új megvilágításba helyezheti a tudomány emberi oldalát is.

A 21 magyar, aki forradalmasította a pszichológiát című kötet így nemcsak emléket állít, hanem egyben utat is mutat – hidat képez múlt és jövő között, miközben arra hívja az olvasót, hogy a tudományt ne csupán könyvek lapjain, hanem emberi történetek szövetén keresztül ismerje meg és értse meg igazán.

Köszönöm a lehetőséget a HVG Könyvek csapatának! A kötet a borítóra kattintva elérhető kedvezményes áron. 



Share:

Megjegyzés küldése

Designed by OddThemes | Distributed by Blogger Themes